Przedsiębiorcy społeczni

Tak jak przedsiębiorcy pracują na zmianę oblicza biznesu, tak przedsiębiorcy społeczni są ambasadorami zmian społecznych, działając wykorzystując możliwości, których inni nie widzą, usprawniając mechanizmy, opracowując nowe rozwiązania, kreując innowacje, dzięki którym społeczeństwo wchodzi na wyższy poziom. Tak jak ludzie biznesu tworzą nowe gałęzie przemysłu, przedsiębiorcy społeczni opracowują przełomowe rozwiązania problemów społecznych i wdrażają je na ogromną skalę.
Przykłady przedsiębiorców społecznych w historii:

  1. Susan B. Anthony (1820-1906, USA): amerykańska sufrażystka. Doprowadziła do uznania prawa kobiet do własności. Kilkanaście lat po jej śmierci, w 1920 r., przyjęto 19. poprawkę, przyznającą kobietom prawo głosu.
  2. Vinoba Bhave (1895-1982, Indie): założyciel i lider Land Gift Movement. Jego działania zaowocowały przekazaniem ponad 7 milionów akrów ziemi indyjskim niedotykalnym i bezrolnym.
  3. Maria Montessori (1870-1952, Włochy): pierwsza kobieta-lekarz we Włoszech. Opracowała nowatorką metodę nauczania dzieci w wieku przedszkolnym, nazwaną później metodą Montessori.
  4. Florence Nightingale (1820-1910, Wielka Brytania): twórczyni współczesnego pielęgniarstwa. Założyła pierwszą szkołę dla pielęgniarek i walczyła o poprawę opieki w szpitalach.
  5. Margaret Sanger (1879-1966, USA): pionierka ruchu planowanego rodzicielstwa na świecie i prawa kobiet do antykoncepcji. Założycielka Planned Parenthood Federation of America.
  6. John Muir (1838-1914, USA): przyrodnik i ekolog, stworzył system Parków Narodowych i współzakładał Sierra Club, jednej z najważniejszych obecnie organizacji przyrodniczych w USA. Dzięki jego działaniom nienaruszony został m.in. park Yosemite.
  7. Jean Monnet (1888-1979, Francja): finansista, architekt Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, która wraz ze wspólnym rynkiem europejskim była bezpośrednią prekursorką Unii Europejskiej. Odpowiedzialny za ustabilizowanie kilku europejskich systemów monetarnych w okresie międzywojennym, m.in. polskiego złotego w 1927 r.